Jak se zbavit bouličky u piercingu

Existuje nespočet důvodů, proč si lidé nechávají dělat piercing a většinou je to doprovázeno spoustou pozitivních pocitů. Jsou originální, cítíte se s nimi dobře, jsou krásné a snadno podtrhnou vaši osobnost a vzhled.
Jenže jako vždy, kde je dobro, tam je i zlo. Většině problémů s piercingem se dá předem zabránit správným výběrem salonu, šperků, pomůcek či dodržováním postupů během hojení. Keloidní jizvy a bouličky jsou však starosti, kterým se nedá vyhnout vždy.
Jaký je mezi nimi rozdíl a jak se jich zbavit? S tím vám hned pomůžeme!

Keloid

Keloidní jizva je jizva tvořena kolagenem, která vystupuje nad okolní tkáň a v průběhu času se zvětšuje i přes rozsah původního zranění.
Keloidy jsou pevné, pružné lesklé uzlíky tvořené vlákny. Jejich barva může být růžová, ale i vyloženě červená nebo dokonce tmavě hnědá. Mezi jejich projevy někdy patří i svědění a bolestivost, a také změny jejich tvaru. Nejčastěji jsou keloidní jizvy pozorovány u etnik s vyšší pigmentací pokožky než u bělochů, a to až 15 krát častěji. 
Keloidy jsou většinou genetického rázu, jsou dědičné. Než se rozhodnete pro piercing, je vždy dobré se zeptat v nejbližší rodině, jestli nemají nějaké keloidní jizvy například po operaci, akné, nebo právě piercingu. 

 

 Piercingové bouličky a hypertrofické jizvy

Je to typ jizvy, který vystupuje nad okolní pokožku.
Hypertrofická jizva je stav pokožky, kdy tělo ukládá nadměrné množství kolagenu v okolí jizvy. Ten velikostně zvětšuje jizvu, avšak ne tolik jako v případě keloidní jizvy. Stejně jako keloidní jizva formuje se i hypertrofická jizva v oblastech postižených akné, s piercingem, nebo v případě pořezání či popálení.
Tyto u piercingu typické bouličky jsou červené a tuhé, mohou svědit nebo být bolestivé. Nezvětšují se tolik od místa vpichu a zranění jako keloidní jizvy, vyskytují se typicky nad vpichem.
Někteří lidé mají dědičnou náchylnost ke vzniku tohoto typu jizev. Prevence vzniku hypertrofických jizev v podstatě neexistuje. Samotný výskyt není ani ukazatelem toho, že by byl piercing aplikovaný špatně, nebo že by se jednalo o alergii na materiál. Je ovšem možné tyto komplikace eliminovat alespoň vhodnou volbou prvního šperku  - jak materiálu, tak zejména tvaru. Kroužky mají až na výjimky horší tvar pro hojení piercingů, zejména v chrupavce ucha a nosu, kde jsou tyto bouličky nejčastější.

 

daith piercing boulička nostril boulička

 

Jak poznat rozdíl

Poznat rozdíl mezi touto bouličkou a keloidem je poměrně snadné, jelikož boulička se vyskytuje typicky nad vpichem, kdežto keloid přesahuje velkou mírou okolní vpich.
Hypertrofické jizvy a bouličky jsou barevně blíže k barvě kůže, ale mohou být i červené a jsou spíše hladké, kdežto keloidy vypadají svou strukturou více jako zjizvená tkáň.

keloid-e1566575957688 piercing boulička hyůertrofická jizva
Keloidní jizva, přesahující původní zranění Boulička u piercingu / hypertrofická jizva

 


Jak se jich zbavit

Bohužel, keloidní jizva se dá odstranit pouze chirurgicky a bude tedy třeba návštěva lékaře.
Dobrou zprávou je, že hypertrofické jizvy a bouličky u piercingu odstranit můžete poměrně snadno!
Vyžaduje to zejména čas a nutnou dávku trpělivosti během procesu hojení.
První krok spočívá v kontrole vhodného tvaru šperku - zejména pokud se jedná o chrupavku ucha nebo nosu, kroužky jsou pro první vpich a hojení nevhodné a mohou do určité míry problém způsobit.
Pokud je šperk vhodného tvaru, je třeba se ujistit o tom, že má i vhodnou délku - piercing nesmí být příliš těsný okolo vpichu, aby netlačil příliš na bouličku a nezhoršoval se případný otok.

Důležitý krok v procesu hojení je omývání solným roztokem. Solný roztok si můžete zakoupit ve sterilním balení
ZDE, nebo si ho doma připravíte sami. Do velkého panáku vody, což je zhruba 0,5 cl, vmíchejte špetku kuchyňské nebo mořské soli – tedy tolik, kolik naberete mezi prsty. Použijte sůl bez přidaného jódu a dalších aditiv.

Pokud bude solný roztok hodně nebo naopak málo slaný, nevadí. Důležité jsou dezinfekční účinky soli.

salt-water 13233_cleany-skin-sprej

 

 

Silikonové disky

První způsob
, jak se bouličky zbavit, je použití silikonových disků. Silikonový disk umístíte na piercingový šperk přímo před bouličku a necháte ho tam minimálně dva týdny. Šperk musí být o 1 mm delší, aby se tam silikonový disk vešel a piercing nebyl příliš krátký.
Silikonový disk tak velmi mírným tlakem pomáhá zmenšit bouličku až do chvíle, kdy zmizí úplně. Je potřeba mít trpělivost a  nečekat zázraky přes noc, bohužel :)

 nopull_card-no-verbiage3a

Níže můžete vidět postup při aplikaci silikonových disků.

silikonový disk boulička piercing silikonový disk no pull no pull piercing disc

 

 

Tea tree oil a aspirin

Druhý způsob může být u někoho rychlejší, ale vyžaduje větší úsilí a pravidelnost.
Potřebujete k němu aspirin a nebo tea tree oil. Aspirin můžete zakoupit v lékárnách, tea tree olej i na našem eshopu ZDE. Funguje pouze Aspirin, resp. i jiné léky s kyselinou acetylsalicylovou, ale ne odlišné léky typu Paralen. Aspirin rozmačkejte (např. dvěma lžičkami o sebe) na jemný prášek a ve skleničce rozmíchejte prášek na konzistenci husté pasty - použít můžete kapku vody nebo můžete přidat i kapku tee tree oil. Kašičku naneste na místo bouličky na noc a jděte spát, ráno opláchněte teplou vodou zbytky kašičky a poté můžete vatovou tyčinkou nanést i kapku čistého tea tree oil přímo na bouličku. Tea tree oil je velmi silný éterický olej a hodně vysušuje, proto ho používejte v této nezředěné formě pouze po předchozím otestování citlivosti a pouze na místo bouličky!
O bouličku se takto starejte denně nebo obden a cca po dvou týdnech může být boulička již znatelně menší nebo zcela vyléčená. Mizí postupně a pomalu.

 

aspirin-500mg-por-tbl-obd-8x500mg-2165005-1000x1000-fit aspirin kaše tea tree oil olej renovality - piercing bouličky
Aspirin na výrobu hojící "kašičky" zakoupíte v lékárnách Kašička nanesená na bouličku u piercingu Tea tree oil pro potírání nebo výrobu kašičky s Aspirinem - objednat si ho můžete v sekci Péče o piercing

 

Pokud nechcete, nemusíte kombinovat Aspirin a tea tree oil naráz. Někomu zabere samotná kašička z Aspirinu, někomu samotný tea tree olej.

V případě jakéhokoliv dotazu, jsme k dispozici. Stačí nám napsat na Messenger nebo email.